Хости - любов на все життя.
Хосту називають Королевою саду.
Не так вже мало часу минуло, як наші садові центри почали рясніти насінням і саджанцями самих екзотичних рослин "з Голландії" (насправді - не всі рослини імпортуються саме з Нідерландів), але тим не менш красуні - хости все ще мало поширені в садах на території пострадянського простору.
Хоста підкорила Європу з 18-го століття, її називають рослиною друзів в Америці (тому що деленку хости дарують друзям), вона королева саду в Японії, Китаї і Кореї.
У нас хоста тільки зараз зайняла своє високе місце в роботах ландшафтних дизайнерів. Не дарма )
Я не багато знаю квітів, які потрапивши одного разу в сад, стають таким кумиром на все життя. Будьте обережні, улюблені наші дачники - цветолюбы, одного разу познайомившись з хостів, ви не можете зупинитися на парі-трійці сортів )
Цікаво! Якщо Ви захоплюєтеся Фен-Шуй, тоді знайте, що хоста по Фен-Шуй відноситься до стихії Землі, вона приводить в баланс потоки енергії, приносить гармонію і спокій у будинок своїх господарів.
За язичницької філософії хости, як і всі лилейние - це символ непорочної чистоти і вірності.
В першу чергу вони різні за розміром - від гігантів до 1,5 м. з величезними листами до зовсім крихт-мишок з листочками 5 див.
На фото для порівняння найбільша хоста Gentle Giant і найменша Mouse Blue Ears. За збігом обставин і одна і інша - блакитні, а значить, можливо, навіть родички ))
Вражає різноманітність хост і за кольором - навіть одне і те ж рослина змінює вигляд кілька разів за сезон від весни до осені. Посаджені в різних місцях хости одного і того ж сорту будуть виглядати різними. А безліччю сучасних сортів неможливо насититися: білі, кремові, жовті, блакитні, зелені, сизі, блакитні й сині кольори і відтінки у всіх можливих поєднаннях.
Різні за формою і рельєфу листя - жаті, вафельні з чітко вираженими прожилками "в клітинку", "в смужку" або зовсім гладкі, довгі, з загостреними кінчиками, чашовидні круглі, гладкі-рівні і "кучеряві"-хвилясті.
Друга важлива якість хост, завдяки якому вони просто незамінні - це їх тіньовитривалість.
Блакитні сорти хост слід садити строго в тінь, тільки там їх листя будуть відповідати назві. Для сортів цієї групи навіть корисна глибока тінь і достатньо всього двох годин сонця в день або дотичні промінчиків, які проберуться крізь листя дерев.
В щільній тіні хости повільніше розростаються, але зате їх листя стають більшими, ефектніше, а кущ в цілому буває вище.
Нескладна агротехніка хост.
Грунт: До грунтів невимогливий, але все ж віддають перевагу гумусним суглинки, забезпечені вологою, але без застою води. Сирі ділянки для їх вирощування непридатні.
Бідні дерново-підзолисті ґрунти покращують, додаючи перегній, пісок, мінеральні добрива. На піщаних грунтах рослини ростуть повільно і розвиваються погано, проте стають яскравішими.
Посадковий матеріал: В магазинах і садових центрах хости зазвичай продаються у вигляді голих коренів, упакованих в пакет і пересипаними торфом або тирсою, іноді трапляються рослини в горщиках (але де гарантія, що там взагалі є коріння?). Щоб уникнути загнивання кореневища, відразу після придбання рослину слід вийняти з пакета й оглянути. Загнили коріння відразу видаліть. Далі Ваші дії можуть йти за трьома сценаріями:
- якщо придбали дуже рано - зима-початок весни - краще покласти сухі коріння ще не проснувшимися нирками у холодильник у відділення для фруктів з t від 0 до 4 градусів.
- якщо нирки вже рушили в зростання, а до висадки в грунт ще далеко (наприклад, рослина куплено в березні), то кореневище занурюють на кілька годин в розчин епіне, гетероауксину або слабкий розчин марганцівки, попередньо видаливши пошкоджені коріння. Потім саджають у горщик з пухкої грунтовою сумішшю. Горщик ставлять в прохолодне місце і поливають з піддону. Висаджують в грунт в кінці травня-початку червня, коли відбудуться останні весняні заморозки, т. к. "кімнатна" хоста изнежена.
- якщо придбали наприкінці квітня-травні, то можна відразу висадити у відкритий грунт, поглибивши бруньки на 3-5 див.
Місце посадки: Найкраще місце для посадки хост в саду - тінь або півтінь. Для багатьох хост сонячне місце посадки не є смертельним, але в таких умовах вони втрачають свої сортові та видові особливості - колір, форму і розмір листя. Вирощуючи хости на сонці, слід обов'язково забезпечити їм легку тінь в самі жаркі полуденні години (в іншому випадку на листках з'являться опіки) - досить посадити з сонячної сторони якої-небудь сонцелюбива багаторічник.
Існує одна закономірність: чим більше білих і жовтих смуг і плям на листі хости, тим більше світлолюбна рослина. Найбільше це відноситься до белоокаймленным сортам. Желтолистные сорти більш пластичні, успішно ростуть на сонячних ділянках, так і в півтіні. Однак, необхідно притінення і світлолюбних хостам.
Посадка: Перед посадкою ділянку перекопують на глибину багнета лопати, роблять лунку, насипають у неї горбок родючої землі, додаючи 10-15 г аміачної селітри, 15-20 г суперфосфату, 10-15 г сульфату калію. Можна замінити все це комплексним добривом "Кеміра універсал" з розрахунку 50-60 г на лунку. Чим крупніше кущ або деленка, тим більше повинна бути посадкова яма. Бажано забезпечити стік води, зробивши дренаж з гальки або битої цегли.
При посадці коріння розміщують по поверхні горбка так, щоб під ними не було порожнеч. Зверху насипають родючу землю, ущільнюють, потім рясно поливають. Деленку поміщають на ту ж глибину, на якій росло і материнське рослина. Кореневу шийку мульчують сухим перегноєм або торфом. Полив повторюють через 3-4 дні кілька разів.
Пересаджувати хости можна як навесні (у травні), коли з землі тільки з'являються "шильца" пагонів, так і восени (серпень-вересень). Дорослий кущ можна пересадити з грудкою землі і влітку.
Не рекомендую висаджувати хости на те місце, де колись росли вони ж - в землі, в будь-якому випадку залишаються рештки від старого куща, і нове рослина буде хворіти і дуже довго приживатися на цьому місці. Якщо вже Вам необхідно саме на це місце висадити нову хосту - доведеться замінити землю свіжою.
Догляд: Хости ростуть досить повільно, і чим цікавіше сорт, тим довше він розростається. У перший рік після посадки сортові ознаки погано виражені - молоді листя зазвичай мають забарвлення, нехарактерну для сорту. Багато білооперізані хости навесні мають кремову облямівку. Сорти з листям жовтуватого кольору на початку вегетації найчастіше не схожі самі на себе. Розмір, форма, забарвлення і фактура листя повною мірою проявляються лише на 2-3 рік після посадки.
Догляд за хостами полягає в прополці, регулярному поливі, розпушуванні і підгодівлі. Не забувайте також виламувати молоді квіткові стрілки, щоб листя не розвалювалися в сторони - кущ буде мати акуратний вигляд. Однак не можна чіпати квітконоси у сортів хост з білими запашними і махровими квітами, таких як Aphrodite, Royal Standart, Summer Fragrance, Fragrant Bouquet.
Підвищення вологості повітря частими і рясними поливами на сонячних місцях саду прискорює вимивання і споживання поживних речовин із ґрунту - частіше доводиться підгодовувати.
Добрива і підгодівлі: Хости підгодовують настоєм коров'яку (розбавляти водою в пропорції 1:10) з додаванням аміачної селітри, суперфосфату і сірчанокислого калію у співвідношенні 10:20:10 р.
Прояв усіх характерних особливостей сорту знаходиться в прямій залежності від догляду і своєчасних підживлень. Хости будуть виглядати більш декоративними, якщо їх підгодовувати тричі за вегетаційний період: на початку вегетації (травень), в період бутонізації (червень-липень), після цвітіння (серпень).
Однак і перегодовування теж шкідливий - він може викликати опік.
Кореневі підгодівлі органікою, а також мульчування грунту компостом і перегноєм не завжди приносять користь - вони можуть викликати подпревание кореневої шийки. Мульчування незастосовне до мініатюрним і карликових сортів - це їх просто душить. Також слід пам'ятати, що мульча - це місце для слимаків, а це головний ворог прекрасною листя хост.
- Виростити з насіння петунії вдається не всім з першого разу. Наша стаття – лаконічне посібник для початківця квітникаря.
- Тюльпани – вдячні, багатоликі квіти, улюбленці флористів і ландшафтних дизайнера. Чому ж немає шикарних стильних клумб і яскравих горщиків з тюльпанами в кожному будинку? Тому що садити тюльпани красиво треба вміти! Спробуємо розібратися з цим