Астильба
Астильба японська і китайська.
Які умови потрібні для астильби?
Астильба абсолютно невибаглива, легко приживається, практично не хворіє, не пошкоджується шкідниками. Вона прекрасна і на клумбі, і в горщику, і в букеті. Ідеально астильбам підійде місце в ажурній тіні під деревами або з північної сторони будинку, де сонечко буває тільки вранці і ввечері. Жарким літом астильбам краще забезпечити достатній полив. Більш детально про вирощуванні астильби дивіться нижче.
Коли можна пересаджувати астильби?
Астильби можна пересаджувати навесні або восени. Ми вирощуємо астильби у відкритому грунті, тому розсилаємо саджанці в оптимальні терміни для пересадки. Для визначення цих термінів ми більше орієнтуємося на температуру грунту і стан рослин, а не на температуру повітря.
Що можна посадити з астильбами?
Зазвичай астильби садять в тінистому місці, де також чудово себе будуть почувати хости, аквілегії, гейхери, дицентры, барвінки. Між цими рослинами можна посадити цибулинні первоцвіти, які прикрасять клумбу до того, як розпуститься листя астильби та хости.
Агротехніка астильби.
Грунт для астильби:
Для астильби більше підходять важкі суглинки. На них рослини зацвітають дещо пізніше, зате довше цвітуть і пишніше.
Місце посадки:
Рослини краще вдаються в затінених місцях – під пологом дерев або чагарників. Така тінелюбність, крім іншого, пояснюється особливостями утворення нових коренів і розвитку бруньок відновлення.
Вологий грунт і півтінь оптимальні для астильби, але природа культиварів дуже гнучка, деякі сорти можуть пристосуватися до інших умов. Багато астильб прекрасно почувають себе на відкритому сонці. І квітнуть на сонці рясно, але нетривало, так і листя у них стає світліше.
Посадка астильби:
При посадці викопують лунки 20-30 см глибиною і шириною, в кожну вносять по 1-2 жмені кісткового борошна і золи, 25-30 г мінеральних добрив (норма на 1 кв. м), додають перегній. Все це перемішують і проливають водою. Посаджені астильби вкривають мульчею шаром 3-5 см. Відстань між рослинами при посадці 25-35 см.
Догляд за астильбами:
В природних умовах там, де живе астильба, йде постійне нашарування ґрунту за рахунок відмерлих частин рослин і річкових наносів. Кореневище наростає вгору, попутно «одягаючись» молодими додатковими корінцями. Тому корисно щорічно підсипати влогоїмкий і родючий грунт шаром 2-3 см І оскільки молоді коріння розташовуються у верхньому шарі, дуже важливо підтримувати в ньому вологість і родючість.
Восени суцвіття астильби можна не обрізати, нехай вони затримують сніг. Зимостійкість астильби досить висока. Навесні гілки обламати, укласти навколо куща, присипати землею або компостом. Пагони поступово перегнивають, і в грунті накопичується органіка.
Астильба практично не вражається хворобами і шкідниками. Але на затінених ділянках її супроводжує яглиця, яка сильно пригнічує рослину. Догляд такий: прополка, розпушування, рясні поливи, не дозволяють пересихати верхньому шару грунту, в якому розвиваються молоді корені, видалення відцвілих суцвіть (якщо не хочете, щоб зіпсувався вид квітника).
Полив астильби влітку:
Потреба у волозі у рослини від середньої до високої. Щоб сформувати довгі суцвіття, астильби рясно поливають в серпні-вересні; для збільшення діаметра суцвіть мульчують грунт в травні, особливо якщо весна суха і спекотна. Довгу посуху астільба не переносить. Бідний грунт, відкритий пригрів укупі з відсутністю дощів можуть погубити рослину. Щоб цього не сталося, слід поливати астильбу 2 рази в день - рано вранці і ввечері.
Крім поливу на сонці рослини рятують родючий грунт, загущення посадки і мульчування. Астильба погано переносить перегрів у верхній частині кореневища, мульча ж сприяє зменшенню температури і втрати вологи, зберігає рихлість грунту, перешкоджає появі бур'янів і що дуже важливо, створює сприятливі умови для перезимівлі.
Добрива і підживлення:
Важливо, щоб в кореневмісному шарі грунту рослинам вистачало фосфору і калію.
На одному місці Астильба може рости 5-6 років, але при ретельному догляді здатна жити без пересадки до 20 років, хоча суцвіття і дрібнішають. Підтримувати декоративність старих рослин допомагають щорічні підгодівлі - спочатку навесні, після відростання (добривами з перевагою азоту), потім відразу після цвітіння або восени (калієм і фосфором - 20-25 г діючої речовини на одну рослину). Обережно рихлять грунт і після цього мульчують.