Актинідія
Краса і користь: актинідія в нашому саду
Актинідія або "міні-ківі" – це деревовидна ліана, близька родичка ківі. Крім того, що актинідія хороша для декоративного озеленення (особливо красиві жовті листя восени), вона дає непоганий урожай виключно корисних і смачних ягід.
Плоди актинідії - це джерело корисних речовин для здоров'я. Вони містять багато мінералів і антиоксидантів (особливо багато в актинідії вітаміну С), лютеїну, фолієвої кислоти і актинидиума — ферменту, який відмінно регулює роботу шлунково-кишкового тракту.
Ми пропонуємо самий перспективний сорт української селекції Актинідія Оригінальна. Цей сорт вже досить давно спостерігається в Україні та Польщі і завдяки високій врожайності сьогодні розглядається як найбільш перспективний для промислового вирощування в нашій кліматичній зоні.
Більш детально про вирощування актинідії читайте нижче
Вирощування актинідії
В умовах України найбільшу цінність і для аматорських і для промислових господарств представляє вид Актинідія гостролистого (Actinidia arguta, Актинідія аргута, Актинідія гостра). Цей вид добре пристосований до нашого клімату і дорослі рослини не страждають при морозах до -30°C. Також актинідія володіє вираженою стійкістю до недостатньої кількості вологи в ґрунті та сонячних променів. Може вирощуватися в затінених місцях і там, де можуть виникнути складнощі з регулярним поливом. Небезпека для актинідії можуть представляти лише пізні весняні заморозки, так як вона дуже рано починає вегетацію.
- Актинідія – ліана, тому для вирощування їй потрібна досить висока опора, шпалери, арка, огорожа .
- На одному місці рослина може рости і плодоносити більше 35 років, тому до вибору місця посадки поставтеся уважно.
- Для запилення і зав'язування плодів обов'язково посадити поблизу чоловіче рослина цього виду. Відрізнити чоловіче рослину від жіночого можна тільки в період цвітіння, по квіткам. На 6-8 рослин жіночого типу досить одного куща чоловічого типу.
- Рослина буде рости на будь-яких легких окультурених ґрунтах, але без застою води. Реакція грунту бажана – слабокисла або нейтральна.
- Рослина може рости в тіні, але визрівати плоди будуть тільки на відкритому сонячному місці. Ідеально підійде сонячне, захищене від протягів місце, з притіненням в полуденні години.
- Висаджуйте двох - або трирічні саджанці актинідії. Це найкращий вік для пересадки. Ідеальний час пересадки - навесні або восени.
- Саджанці актинідії не люблять: важких суглинків, застою води, хлорвмісних добрив, повного затінення.
- Вносите повні мінеральні та органічні добрива по сезону, часто, але в половинній дозі.
- Актинідія приваблює кішок, тому оберніть стовбур рослини сіткою на висоту до 1,5 м, щоб їх не пошкоджували.
Агротехніка актинідії на промислових плантаціях:
Вибір і підготовка ділянки під садіння актинідії:
При виборі ділянки для посадки актинідії уникають ділянок, на яких минулого вирощувалася картопля, помідори, перець, суниця або чорна смородина. Вибирають добре структуровані грунти з рН 5.5 – 6.0 (на лужних грунтах актинідія може хлорозить і слабо зростає). Актинідія не любить ґрунтів мокрих, навіть тих, які підтоплюються частково. В мокрому грунті вже через кілька днів коріння починаю завмирати і можуть піддаватися ураження патогенними грибами виду Фітофтора (Phytophthora), що може призвести навіть до повного завмирання рослини. Перед посадкою необхідно добре підготувати ділянку (знищити багаторічні бур'яни) і після проведення аналізу ґрунту внести необхідні добрива. Дуже важливо, щоб мінеральні і органічні добрива не вносилися ні у час посадки, ні відразу після неї, коріння актинідії дуже чутливі до засолення грунту. Під посадку не варто вибирати ділянки, де може застоюватися холодне повітря і такі, де є ймовірність зворотних заморозків. Після розпускання бруньок актинідія повністю втрачає морозостійкість і може пошкоджуватися навіть за заморозках 0.5 – 1 °C (особливо чоловічі екземпляри, які дуже чутливі до заморозків). Краще вибирати місця захищені від вітрів, де вітер може завдати шкоди, як втечам актинідії, так і листю з плодами (може доходити навіть до передчасного опадання плодів).
Система поливу повинна бути зроблена перед посадкою рослин. Найчастіше застосовується краплинний полив, навіть з застосуванням міні розпилювачів. Зустрічається полив методом дощування, але застосовується він в основному для протидії заморозків. У цьому разі міні розпилювачі розміщуються над рослинами. Актинідія чутлива до засолення і добрив з високим вмістом хлору для поливу потрібно використовувати воду хорошої якості. Не можна застосовувати добрива з високим вмістом хлору, і підживлювати потрібно в кілька заходів, але меншими дозами добрив. Система поливу повинна забезпечувати досить серйозний рівень поливу, в жаркий день для одного дорослого рослини знадобитися близько 100 л. води. Дефіцит води може призвести до зменшення зростання, поганому зав'язування плодів, опадання зав'язі або плодів і їх в'янення.
Посадка і вибір опори для актинідії:
На промислових плантаціях актинідію формують тунельним методом або в формі букви «Т». У першому випадку простіше побудувати конструкцію, отримувати більш високий урожай, а після повного переплетення пагонів сусідніх рядів, яке настає приблизно з 7 року, знижується освітлення ґрунту і як наслідок - ріст бур'янів. Цей метод вимагає регулярної обрізки для доступу більшої кількості світла до плодоносних пагонів. Формування буквою „Т“ застосовується на більш дрібних плантаціях і там, де хочуть обмежити витрати праці на обрізку.
Актинідію можна висаджувати в протягом усього вегетаційного сезону (саджанці в контейнерах), хоча найкращим періодом для посадки вважається рання весна. Не можна проводити закладку плантації жарким літом. Для посадки повинні використовуватися сильні дворічні рослини контейнерах. При формуванні рослин в формі букви «Т» висаджують з відстанню 5 м. в ряду і 5 м між рядами. У разі посадки тунельним методом відстань між рядами збільшується навіть до 6.5 м. При на такій відстані 1 га. висаджується 310 – 400 шт. (1 саджанець чоловічий на 8 саджанців жіночих). У такою схемою все зовнішні ряди висаджуються суто жіночими рослинами, а в кожному третьому внутрішньому ряду висаджується одне чоловіче рослину через кожних два рослини жіночих. Якщо Ви вирішили формувати кущі актинідії в формі букви „Т“, то у всіх без виключення рядах потрібно висаджувати одне чоловіче рослина після кожних 8 рослинах жіночого вигляду.
Рослини актинідії, формовані на шпалері в формі букви «Т». На висоті 2 м. над землею закріплені поперечні планки довжиною 1.7 -2 м., на їх кінцях закріплені додаткові планки, які розташовані під кутом 45 градусів до землі. На поперечних планках уздовж рядів натягнуто від 3 до 7 рядів дроту.
Після розбивки ділянки в першу чергу висаджуються чоловічі рослини і тільки після цього – жіночі. Саджанці висаджують на ту ж глибину, як росли в контейнерах. Ні у час посадки, ні після не можна підгортати підстава пагонів, це може призвести до завмирання рослин. Щоб не допустити підтоплення кореневої системи, на плантаціях деяких рослини висаджуються на гряди висотою 30-40 см Грунт повинен бути постійно вологим, що дозволяє кореневій системі правильно розвиватися, але не повинен бути мокрим, тому що тоді коренева може завмирати. На підтримання оптимального балансу потрібно звертати особливу увагу, особливо в перші роки після посадки, коли рослина ще не побудувала потужну кореневу. У це час плантація поливається невеликими порціями води, але часто. Через 7-8 років, коли рослини сформуються, потрібно поливати рясніше.
При формуванні рослин тунельним методом дріт розташована не тільки кожні 50-100 см. уздовж рядів, але також впоперек рядів, при кріпленні до стовпів можуть замінювати поперечні планки.
Серйозну увагу приділяють хорошому запиленню квіток. Запилюють актинідію і комахи, але американські досліди показують, що більш ефективне запилення відбувається при наявності бджіл або джмелів. Квітки актинідії не виділяють нектару і малопривабливі для бджіл, тому для доброго запилення бджіл має бути дуже багато. У штаті Орегон на 1 га плантації виставляють 6-8 вуликів у час відкриття 10% квіток.
Плоди збирають при 10-14°Bx (коли сахароза в соку досягає 10-14%) і поміщають в холодильник, після чого поступово відправляють клієнтам. У холодильнику плоди можуть зберігатися 4-6 тижнів.
На плантаціях висаджуються або встановлюються вітрозахисні бар'єри. Потрібно звернути увагу, щоб вони не затінювали рослини актинідії, а коли вітрозахисні бар'єри створюються з дерев, щоб не було конкуренції за воду і поживні речовини.
На деяких плантаціях в рядах розкладається біла поліпропіленова тканина, яка відбиває світло, збільшуючи асиміляцію та покращуючи забарвлення плодів.
Формування кущів актинідії
У перший рік після посадки рослин намагаємося виростити один сильний пагін, який підв'язуємо до опори. Підв'язку потрібно робити еластичною стрічкою, щоб не травмувати молоді пагони. Не можна допускати до обвивання ліани навколо опори. Коли провідник підніметься вище рівня шпалери, його потрібно обрізати в зимовий час відразу під шпалерою, але в тому місці, де його діаметр не менше 0.5 див. Обрізку актинідії потрібно проводити в наприкінці січня – лютому. Більш пізня обрізка провокує виділення соку з пагонів(плач пагонів) і послаблює рослину.
У наступному році на місці обрізки провідника формуємо два втечі в протилежних напрямках, підв'язуючи кожні 50 см. до дроті, яка розташована уздовж ряду. Якщо з цього пагони виростають бічні розгалуження, то їх теж підв'язують до дроті. Все інші пагони, які виростають з провідника або підстави куща потрібно видаляти. У наступну зиму вкорочують верхівки всіх пагонів, які прив'язані до дроті. У наступного року формуємо таким же чином бічні пагони і їх розгалуження. У цьому році можуть з'явитися і перші плоди.
У перші роки плодоношення кількість плодів потрібно обмежувати, щоб запобігти їх мельчание і виснаження рослин, що в майбутньому може призвести до ослаблення росту і зменшення врожайності в наступні роки.