Лілії Мартагон
Лілії Мартагон відрізняються інтенсивним цвітінням, незвичайною формою квітконоса, мінімальною вимогливістю до умов вирощування. Бутони середнього розміру. Можуть бути будь-яких відтінків: від білих чи жовтих до насичено оранжевих, рожевих чи фіолетових. Пелюстки у більшості сортів рясніють цятками більш темного, контрастного кольору.
В побуті лілії з сімейства Мартагони отримали багато назв: кучерява, саранка, царські кучері, кучерява. Ці найменування пов'язані насамперед із формою бутонів, пелюстки яких витончено загинаються. Часто зустрічається назва турецька лілія, яка з'явилася через схожість форми бутонів зі східним головним убором – чалмою. Хоча різновидів лілій Мартагон дуже багато, часто їх усі називають кучерявими.
Рослина має високу мінливість: постійно змінює форму, опушку і розмір листя, залежно від погодних умов та властивостей ґрунту. Розмальовка бутонів лілії саранки також може трохи змінюватися від умов зростання. Сучасні Мартагони для саду або клумби були отримані завдяки високій схильності квітів до постійної мутації.
Висота лілії царські кучері може бути 70 - 150 см. Листя ланцетної форми з широкою серединкою, поздовжніми жилками, зрідка з опушкою. На квітконосах може бути як звичайні, і багатошарові мутовки. Розміри бутонів компактні – 5-7 см, тому самі по собі вони не надто виразні. Зате вся квітка в цілому має більшу декоративність, ніж інші сорти лілій.
Злегка пониклі бутончики чалмовидної форми, що розпустилися, з вигнутими пелюстками, які буквально обліплюють витончені стебла, виглядають витончено, незабутньо. На одному квітконосі може розпуститися одночасно від 30 до 50 кольорів. До того рослина під час бутонізації виділяє тонкий, пряний аромат. Лілію люблять метелики. Цвітіння тривале, до 3 тижнів. Починається зазвичай у червні. Мартагони, крім видових, також представлені різними сортами та гібридами.